Sieroszewice

Niewielki dwór zbudowany zapewne około połowy XIX wieku, parterowy, z wejściem ujętym w stosunkowo monumentalny, eklektyczny portyk filarowo-kolumnowy. Poprzeczne, piętrowe skrzydło-tak jak i portyk – dobudowane zostało w późniejszym czasie.

Sieroszewice występują w dokumentach bardzo wcześnie, gdyż już od XII wieku. W 1136 roku pisane Vzorovici, należały do arcybiskupów gnieźnieńskich. W XVI i XVII wieku były własnością Sieroszewskich, w tym, w 1579 roku, Doroty Sieroszewskiej, a w 1618 Krzysztofa Sieroszewskiego. W XVIII wieku Sieroszewice należały do Niemojowskich, Zakrzewskich i jeszcze w XIX wieku Kosseckich, w tym.
w latach 1823-1857, Stefana Kosseckiego, pułkownika wojsk polskich. Od 1883 roku do okresu międzywojennego własność Skórzewskich, a w 1939 roku Pawła Deutschmanna.

W 1939 roku właścicielem był Paweł Deutschmann. Majątek w 1926 roku, należący wtedy jeszcze do Skórzewskich, liczył 310 hektarów.

Węgierce

W 1904 roku dla Antoniego Dembińskiego i jego żony Felicji z Kozłowskich powstał ten wybudowany przez ich kuzyna, budowniczego Wojciecha Dembińskiego, obszerny dwór, piętrowy, o dość prostej bryle, bez elementów historyzmu ani w wydaniu eklektycznym, ani też tak zwanego stylu polskiego, za to z pewnymi elementami modernistycznymi, choćby oryginalnej, modernistycznej dekoracji. Na osi ryzalit poprzedzony dwukolumnowym gankiem i zwieńczony trójkątnym, oryginalnie przeszklonym frontonem. Dwór nakryty dachem czterospadowym. Całość robi okazałe wrażenie.

Węgierce występują w dokumentach od 1195 roku, przed którym to rokiem nadane zostały norbertankom ze Strzelna. Później co najmniej od 1580 roku własność Kościelskich. W 1844 roku Węgierce kupił na subhaście Edward von Kolbe i odsprzedał je w 1848 roku Albinowi Kozłowskiemu i jego żonie Bronisławie z Bychowskich. Wraz z ręką ich córki Felicji miejscowość przeszła następnie do Dembińskich herbu Rawicz, w których rękach pozostała aż do drugiej wojny światowej. Ostatnim właścicielem majątku był Zbigniew Dembiński, poseł ostatniej kadencji Sejmu II RR Jego synami są imiennik fundatora dworu, Antoni Dembiński, inżynier we Francji, współpracujący między innymi przy budowie tunelu pod kanałem La Manche, oraz Jan Dembiński, więziony przez wiele lat w czasach stalinowskich.

W 1939 roku właścicielem Węgierc był Zbigniew Dembiński. Majątek w 1926 roku liczył 488 hektarów.

Gębice

Bardzo ładny piętrowy obszerny dwór, zbudowany w początku XIX wieku dla Hieronima Gorzeńskiego. Typowy klasycystyczny polski dom wiejski tej epoki, z okazałym portykiem czterokolumnowym zwieńczonym trójkątnym frontonem z panopliami i herbem Natęcz Gorzeńskich, z dwoma płytkimi skrajnymi ryzalitami w fasadzie frontowej i wydatnym trójbocznym zamykającym salon w fasadzie ogrodowej, nakryty dachem czterospadowym. Dwór w Gębicach stanowi niemal kopię korpusu głównego nieco wcześniej wybudowanego pałacu w Śmietowie i należy do szeregu klasycystycznych rezydencji wielkopolskich, których pierwowzorem były Sierniki Katarzyny z Raczyńskich Radolińskiej, a wśród których znajdują się tak piękne przykłady sztuki klasycystycznej, jak Dobrzyca, Lubostroń lub Śmiełów. Wieża oraz przybudówki pochodzą z późniejszego okresu. W parku obelisk z krzyżem ku czci Ludwika Mycielskiego poległego w powstaniu styczniowym.

Historia Gębic

Gębice występują w źródłach od 1427 roku. Początkowo własność rodziny Fryczów, następnie Zdunowskich, Kromolickich i Miaskowskich, którzy właścicielami Gębie byli jeszcze w XVIII wieku. Potem dziedzicami miejscowości byli Mieruccy, Krzyżanowscy, Bojanowscy, a następnie od 1821 roku Gorzeńscy. Później przeszły w ręce niemieckie, z których wykupiła je w 1883 roku, od Niemca Lukiego, Maria Mycielska. Jako własność Mycielskich Gębice pozostawały do lat międzywojennych, kiedy to drogą małżeństwa przeszły na Rostworowskich. Ostatnim współwłaścicielem Gębie był Stanisław Rostworowski (ur. 1888), autor ponad stu publikacji z zakresu wojskowości, a także nauk przyrodniczych i rolniczych, absolwent Uniwersytetu we Fryburgu i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie, żołnierz Legionów i powstaniec śląski, adiutant generała Władysława Sikorskiego, uczestnik kampanii wrześniowej. W czasie drugiej wojny walczył we Francji, a od 1942 roku w KG AK. W 1943 roku mianowany na generała. Aresztowany przez gestapo w 1944 roku został zamordowany 11 sierpnia 1944 roku. W 2002 roku w holu pałacu w Gębicach odsłonięta została tablica ku jego czci. W roku 1939 właścicielami Gębie byli Zofia z Mycielskich i Stanisław Rostworowscy. Majątek w 1926 roku liczył 457 hektarów.

Kostrzynek

Neogotycka brama to najlepiej zachowana dziś część rozległej rezydencji w Kostrzynku. Kiedyś stał tu duży, eklektyczny, XIX-wieczny dwór, piętrowy, nakryty dachem dwuspadowym, z neogotycką, zwieńczoną krenelażem wieżą w jednym z narożników i drugą wieloboczną, w narożniku po przekątnej. Niestety i tu czasy komunistyczne okazały się bezwzględne wobec znienawidzonego ziemiańskiego dziedzictwa.

W XIX wieku Kostrzynek, zwany dawniej Kistrzynek, był w rękach niemieckich. W okresie międzywojennym należał do Popielów. Wacław Popiel (ur. 1880) z Brzostowa, Kostrzynka i Mościsk został zamordowany przez Niemców w Stutthofie w 1940 roku. Jego syn Stanisław Popiel, żołnierz AK, został rozstrzelany przez Niemców w 1944 roku, a drugi syn Paweł, uczestnik kampanii wrześniowej, zaginąt wywieziony w głąb Rosji.

W 1939 roku Kostrzynek należał do Wactawa Popiela. Majątek liczył 375 hektarów.

posty architektura sosnie wola grabowno jeziorki lekno kokorzyn f 2 posty architektura f 2 wronczyn niepart niechanowo wlasciciele gogolewa gogolewo f 3 posty architektura f 3 krzyzanowo mniszki polanowice wlasciciele siernik siedziba szlachcica f 4 posty architektura f 4 bryla palacu sierniki posadowo lwowek biedrusko f 5 posty architektura f 5 unia wlasciciele tuczna tuczno przybin drozki f 6 posty architektura f 6 sieroszewice wegierce gebice historia gebic kostrzynek f 7 posty architektura f 7 leka wielka krotoszyn wlasnosc krotoszyna osieczna wspomnienie zamku f 8 posty architektura f 8 prawa miejskie potulice dobramysl lubasz poczatki miejscowosci f 9 posty architektura f 9 los radojewa rososzyca uzarzewo bryla dworu pierwsza wzmianka f 10 posty architektura f 10 kleka wszolow ordzin lukowo macew rokosowo f 11 posty architektura f 11 wieszczyczyn labiszyn konarzewo mieszkancy konarzewa jankow f 12 posty architektura f 12 ciekawa forma budowa palacu 3 piaski palczyn mosciska f 13 posty architektura f 13 marcinkowo gorne lenartowice karolew graboszewo czerniejewo f 14 posty architektura f 14 rola zamku leszcze lusowo kopaszewo poczatki kopaszewa f 15 posty architektura f 15 poznan gorczyn wlasciciel folwarku historia popowa smielow budowa palacu 2 f 16 posty architektura f 16 czempin psienie ostrow rudki rydzyna budowa palacu f 17 posty architektura f 17 projekty architekta dzieje rydzyny staniew stara przysieka poczatki dworu f 18 posty architektura f 18 mchy kiaczyn jerka gierlachowo oporowo f 19 posty architektura f 19 dokumentacja oporowa pokrzywnica rucewko sobotka poczatki sobotki f 20 posty architektura f 20 strykowo trzebaw poczatki smielowa wasowo neogotycka rezydencja