Wronczyn

20Stary dworek zapewne z przełomu XVIII i XIX wieku dzięki rozbudowie z 1904 roku stał się rozległą rezydencją szlachecką. Parterowy, z bocznymi skrzydłami nakrytymi oddzielnymi dachami czterospadowymi, z czterokolumnowym gankiem, nad którym malownicza wystawka o kształcie nawiązującym do form barokowych. Stara część środkowa nakryta dachem dwuspadowym.

W 1899 roku Wronczyn kupił od Niemca von Falkenhayna Tadeusz Jackowski (1859-1924), właściciel nieodległych Pomarzanowic, tajny szambelan Piusa X, prezes Centralnego Towarzystwa Gospodarczego, syn słynnego Maksymiliana Jackowskiego, patrona Kółek Włościańskich w Poznańskiem. Po Tadeuszu Jackowskim seniorze Wronczyn odziedziczył jego syn, Tadeusz Jackowski junior (ur. 1889), dyplomata, poseł RP w Brukseli.

W 1939 roku właścicielem Wronczyna byłTadeusz Jackowski junior. Majątek w 1926 roku liczył 639 hektarów i miał gorzelnię.

Niepart

19Prosty parterowy dwór, nakryty dachem naczółkowym, wzniesiony około połowy XIX wieku, zapewne na miejscu wcześniejszego budynku. Prawdopodobnie dom ten przeznaczony był dla dzierżawcy majątku, gdyż główna siedziba właścicieli znajdowała się w Gogolewie.

W pewnej odległości od dworu, na wysepce, zachowały się ruiny gotyckiego zameczku z 1400 roku, który był pierwotną siedzibą właścicieli Niepartu. W 1751 roku zamek wzmiankowany był jako dwupiętrowy i niezamieszkany. Potem popadł w ruinę. Niepart w dokumentach występuje co najmniej od 1271 roku i zapewne od XIII wieku był własnością i gniazdem Niepartskich. W ich rękach pozostawał aż do śmierci Feliksa Niepartskiego w roku 1540, ostatniego z rodu. Później był kolejno własnością Objezierskich, Jaskóleckich, wXVII wieku Rosnowskich i Lipskich, w XVIII Mielżyńskich, a od 1797 roku do drugiej wojny światowej hrabiów Czarneckich.

W 1939 roku właścicielem Niepartu był hr. Roman Czarnecki. Majątek w 1926 roku liczył 942 hektary.

Niechanowo

18Stefan Garczyński, kasztelanie rozpierski, wzniósł tu w latach 1782-1785 pałac, jeden z długiej serii wielkopolskich pałaców klasycystycznych, który krótko po wzniesieniu, podobnie jak inne pałace tego czasu, uległ przebudowie. Do pierwotnej rezydencji utrzymanej w konwencji wczesnoklasycystycznej, to znaczy z ryzalitami na końcach głównego korpusu, dodano w końcu XVIII wieku portyk. Pałac stał się bardziej okazały, ale nie zyskał na elegancji, co spowodowały przyciężkie proporcje. Również umieszczenie amfilady salonów na pierwszym piętrze – nie zachowanych do dziś – przypomina wcześniejszy etap klasycystycznej architektury pałacowej. W XIX wieku wybudowano dwie oficyny, które dodały reprezentacyjności.

W XV wieku Niechanowo było własnością Niechanowskich, później Działyńskich, następnie Iwieńskich, w XVIII wieku Bruhlów i Garczyńskich, po nich Potulickich, a od 1847 roku Żółtowskich. W XVI wieku kmiecie z Niechanowa płacili plebanowi po ćwiertni żyta i owsa z łanu ornego, a karczmarz jeden grosz tytułem mesznego, to znaczy obowiązkowej ofiary, za którą pleban był obowiązany odprawiać msze święte w ich intencji.

Władysław Żółtowski z Niechanowa (ur. 1910), syn Leona, zginął w Katyniu w 1940 roku.

Właściciele Gogolewa

17Prawdopodobnie przed połową tego stulecia Gogolewo odkupił za 52 tysiące złotych polskich rotmistrz Sokolnicki, dzielny żołnierz, który wyciął w pień oddział pruskiej konnicy, który się tu zapuścił. Trupy pruskie pochowano na dawnym cmentarzu pogańskim, z którego je dopiero w okresie zaborów Prusacy przenieśli na cmentarz luterański. W końcu XVIII wieku majątek należał do Garczyńskich, którzy sprzedali go bankierowi berlińskiemu Janowi Klugemu. Jednak już na początku XIX wieku Gogolewo znalazło się w rękach krajczego koronnego Antoniego Czarneckiego i jako własność tej rodziny pozostawało aż do 1939 roku. Jeden z Czarneckich, Wiktor (1850-1916), bodaj jako jeden z pierwszych w Wielkopolsce używał nawozów chemicznych i drenował pola, co wówczas wielu uważało za szkodliwe i nie bez racji, gdyż dziś jest powszechnie wiadomym, jak wielkie zniszczenie środowiska powodują oba te czynniki. Marceli Czarnecki z Gogolewa (ur. 1917), syn Stanisława, poległ we wrześniu 1939 roku. W roku 1939 właścicielem Gogolewa był Stanisław Czarnecki. Majątek w 1926 roku liczył 708 hektarów.

Gogolewo

16Pałac wzniesiony został około 1820 roku dla Marcelego Czarneckiego i jego żony Florentyny z Chłapowskich w świeżo zakupionych przez jego ojca, krajczego koronnego Antoniego Czarneckiego, dobrach. Pałac posiada cechy neoklasycystyczne połączone z pewnymi cechami neorenesansowymi, które być może nadały mu przebudowy z końca XIX wieku i z roku 1924. Do prostej bryły piętrowego korpusu głównego dodane zostały po obu stronach parterowe przybudówki. Wejście poprzedza rodzaj murowanego, ujętego w półkolumny ganku. Płaski dach z trójkątnym frontonem na osi. Architektem był być może sam właściciel Marceli Czarnecki. Miejscowość wzmiankowana w źródłach od 1240 roku. W końcu XIV wieku należała do Zenwiczów Gogolewskich, potem do Awdańców, a następnie Niepartskich herbu Ostoja. Na początku XVI wieku w rękach Górskich. W XVII wieku właścicielami Gogolewa byli Itowieccy, Rokosowscy i Bnińscy, a na początku XVIII wieku Gostyńscy.

posty architektura sosnie wola grabowno jeziorki lekno kokorzyn f 2 posty architektura f 2 wronczyn niepart niechanowo wlasciciele gogolewa gogolewo f 3 posty architektura f 3 krzyzanowo mniszki polanowice wlasciciele siernik siedziba szlachcica f 4 posty architektura f 4 bryla palacu sierniki posadowo lwowek biedrusko f 5 posty architektura f 5 unia wlasciciele tuczna tuczno przybin drozki f 6 posty architektura f 6 sieroszewice wegierce gebice historia gebic kostrzynek f 7 posty architektura f 7 leka wielka krotoszyn wlasnosc krotoszyna osieczna wspomnienie zamku f 8 posty architektura f 8 prawa miejskie potulice dobramysl lubasz poczatki miejscowosci f 9 posty architektura f 9 los radojewa rososzyca uzarzewo bryla dworu pierwsza wzmianka f 10 posty architektura f 10 kleka wszolow ordzin lukowo macew rokosowo f 11 posty architektura f 11 wieszczyczyn labiszyn konarzewo mieszkancy konarzewa jankow f 12 posty architektura f 12 ciekawa forma budowa palacu 3 piaski palczyn mosciska f 13 posty architektura f 13 marcinkowo gorne lenartowice karolew graboszewo czerniejewo f 14 posty architektura f 14 rola zamku leszcze lusowo kopaszewo poczatki kopaszewa f 15 posty architektura f 15 poznan gorczyn wlasciciel folwarku historia popowa smielow budowa palacu 2 f 16 posty architektura f 16 czempin psienie ostrow rudki rydzyna budowa palacu f 17 posty architektura f 17 projekty architekta dzieje rydzyny staniew stara przysieka poczatki dworu f 18 posty architektura f 18 mchy kiaczyn jerka gierlachowo oporowo f 19 posty architektura f 19 dokumentacja oporowa pokrzywnica rucewko sobotka poczatki sobotki f 20 posty architektura f 20 strykowo trzebaw poczatki smielowa wasowo neogotycka rezydencja