Wieszczyczyn

Dwór zbudowany w początkach XIX wieku i przebudowany w okresie międzywojennym, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z murowanym gankiem wejścia opiętym na narożach parami pilastrów i wcześniej zwieńczonym naczółkiem.

Wieszczyczyn jest znany w dokumentach co najmniej od 1446 roku. W XVI wieku własność Miaskowskich, Kaczorowskich i Zabłockich, a w następnych wiekach między innymi Pogorzelskich, Koszutskich, Rakoszewskich i Palickich. W XIX i XX majątek należał do najbliżej ze sobą spokrewnionych Palickich, Potworowskich i Krzysztoporskich. Tu w latach 1859-1873 mieszkał major Wojska Polskiego i uczestnik powstania listopadowego Józef Piotr Krzysztoporski (1804-1873). W 1909 i 1926 roku Wieszczyczyn był własnością jego pasierbicy Józefy Potworowskiej, a w latach 1926-1939 jego wnuka Piotra Krzysztoporskiego (1896-1961). Wnukiem Józefa Piotra Krzysztoporskiego był również Zygmunt Krzysztoporski (1899-1994). Zygmunt, jego żona Maria ze Sczanieckich oraz dzieci zostali wywiezieni w 1940 roku w głąb Rosji, gdzie zmarła dwójka dzieci.

W 1939 roku właścicielem Wieszczyczyna był Piotr Krzysztoporski. Majątek w 1926 roku liczył 345 hektarów.

Łabiszyn

Być może na miejscu dawnego zamku, niegdyś rezydencji kolejnych właścicieli obszernych dóbrłabiszyńskich, postawiono w pierwszej połowie XIX wieku skromny dwór, który był ośrodkiem administracyjnym majątków, ale nie siedzibą właścicieli. Ci przenieśli się do bardzo pięknego nieodległego Lubostronia, wybudowanego u schyłku XVIII wieku. Parterowy, na rzucie prostokąta, kryty dachem naczółkowym z późniejszymi przybudówkami.

Istniejący tu w średniowieczu gród wymieniany jest w roku 1247 jako własność rycerska. W XIV wieku własność Prawdziców, którzy przyjęli później nazwisko Latalskich. W 1376 roku Andrzej Prawdzie z Łabiszyna, wojewoda brzesko-kujawski, zbudowat tu zamek. Do roku 1595 własność Latalskich, na początku XVII wieku Czarnkowskich, później Rudzińskich i Opalińskich, a w latach 1649-1764 Gembickich. Od 1764 roku aż do drugiej wojny światowej Łabiszyn stanowił własność Skórzewskich.
W 1939 roku właścicielem Łabiszyna był hr. Zygmunt Skórzewski, czwarty ordynat na Radomicach i Czerniejewie. Całość dóbr tabiszyńskich w 1926 roku liczyła ponad 10 000 hektarów.

Konarzewo

Stanowiący wielką rzadkość w Polsce XVII-wieczny pałac, piętrowy, o pięknej, szlachetnej, spokojnej fasadzie głównej, przypominającej jeszcze włoskie pałace renesansowe, o bardzo interesującej fasadzie ogrodowej zdominowanej przez dwupiętrowy ryzalit. Pałac nakryty płaskim czterospadowym dachem. W dość dobrym stanie zachowała się bardzo efektowna, sklepiona sień na przestrzał całego budynku, znajdująca się na osi, oraz analogiczne pomieszczenie na piętrze. Zachowały się również malowidła i sztukaterie z przełomu XVII i XVIII wieku. Pałac został zbudowany w latach 1689-1699 dla starosty osieckiego, późniejszego wojewody poznańskiego, Andrzeja Radomickiego. Czynni tu byli przede wszystkim murator Jan Krawania z Poznania i Jan Adam Stier z Rydzyny, a sztukaterie wykonywał Wojciech Bianko i Franciszek Signo z Leszna. Wnętrze zostało częściowo zniekształcone przebudowami w czasach komunistycznych.

XVII-wieczny park otaczający rezydencję tarasami przypomina jeszcze renesansowe ogrody.

Mieszkańcy Konarzewa

W XV wieku Konarzewo należało do Marcina Ponieckiego, a wyrokiem sądu komisarskiego potwierdzonym przez króla Aleksandra Jagiellończyka w 1502 roku zostało odebrane jego synowi, również Marcinowi, za niestawienie się na wyprawę mołdawską. Później właścicielem był Ambroży Pampowski. Do przełomu XVI i XVII wieku właścicielami byli Konarzewscy, następnie Ostaszewscy, Ossowscy i od 1644 roku Radomiccy. W 1808 roku majątek przeszedł drogą dziedziczenia na Franciszka Ksawerego Działyńskiego z Kórnika, a następnie znów drogą dziedziczenia na Dzieduszyckich i Czartoryskich. W listopadzie 1806 roku zatrzymał się tu Napoleon. W Konarzewie gromadził swe zbiory, później przeniesione do Kórnika, syn Franciszka Działyńskiego, Tytus. W 1939 roku w Konarzewie urodził się kawaler maltański, dyplomata III Rzeczypospolitej, ambasador Stanisław Czartoryski.

W roku 1939 właścicielem Konarzewa był książę Roman Czartoryski (1898-1958). Majątek w 1926 roku liczył bez folwarków 687 hektarów i miał gorzelnię.

Janków

Bez wdzięku i charakteru, robiący wrażenie dzieła raczej amatora-murarza niż architekta dwór w Jankowie w obecnym
swym kształcie jest rezultatem dokonanej w początkach XX wieku radykalnej rozbudowy o około stu lat starszego dworu. Piętrowy, z dwoma skrzydłami-ryzalitami po obu stronach korpusu głównego, nakrytymi dachami jednospadowymi, co robi dość dziwaczne wrażenie.

Janków jest wymieniany w źródłach co najmniej od 1514 roku. W XVI i XVII wieku własność Kuczkowskich herbu Wąż, a przed 1723 rokiem Jana Wierzbickiego. Potem w rękach Koźmińskich, między innymi Leona Koźmińskiego, chorążego wschowskiego. Po 1779 roku dziedziczką majątku była Anna Chlebowska ze Swinarskich, kasztelanowa kaliska, a następnie, aż do połowy XIX wieku, rodzina Bogdańskich. Potem Janków kilkakrotnie przechodził z rąk polskich do niemieckich i na odwrót. Od około 1900 roku do drugiej wojny stanowił własność niemieckiej rodziny Becker, której główną siedzibą był nieodległy Kuczków.

W 1939 roku właścicielem Jankowa był Niemiec Willy Becker. Majątek w 1926 roku liczył 238 hektarów.

posty architektura sosnie wola grabowno jeziorki lekno kokorzyn f 2 posty architektura f 2 wronczyn niepart niechanowo wlasciciele gogolewa gogolewo f 3 posty architektura f 3 krzyzanowo mniszki polanowice wlasciciele siernik siedziba szlachcica f 4 posty architektura f 4 bryla palacu sierniki posadowo lwowek biedrusko f 5 posty architektura f 5 unia wlasciciele tuczna tuczno przybin drozki f 6 posty architektura f 6 sieroszewice wegierce gebice historia gebic kostrzynek f 7 posty architektura f 7 leka wielka krotoszyn wlasnosc krotoszyna osieczna wspomnienie zamku f 8 posty architektura f 8 prawa miejskie potulice dobramysl lubasz poczatki miejscowosci f 9 posty architektura f 9 los radojewa rososzyca uzarzewo bryla dworu pierwsza wzmianka f 10 posty architektura f 10 kleka wszolow ordzin lukowo macew rokosowo f 11 posty architektura f 11 wieszczyczyn labiszyn konarzewo mieszkancy konarzewa jankow f 12 posty architektura f 12 ciekawa forma budowa palacu 3 piaski palczyn mosciska f 13 posty architektura f 13 marcinkowo gorne lenartowice karolew graboszewo czerniejewo f 14 posty architektura f 14 rola zamku leszcze lusowo kopaszewo poczatki kopaszewa f 15 posty architektura f 15 poznan gorczyn wlasciciel folwarku historia popowa smielow budowa palacu 2 f 16 posty architektura f 16 czempin psienie ostrow rudki rydzyna budowa palacu f 17 posty architektura f 17 projekty architekta dzieje rydzyny staniew stara przysieka poczatki dworu f 18 posty architektura f 18 mchy kiaczyn jerka gierlachowo oporowo f 19 posty architektura f 19 dokumentacja oporowa pokrzywnica rucewko sobotka poczatki sobotki f 20 posty architektura f 20 strykowo trzebaw poczatki smielowa wasowo neogotycka rezydencja